Bójka na słówka to gra do nauki języka niemieckiego, która trafiła na rynek w 2019 roku dzięki Wydawnictwu Edgard. Wydawnictwo jest producentem książek, gier, fiszek i innych publikacji do nauki 32 języków. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że nauka przez zabawę jest bardzo efektywna i to nie tylko w wypadku dzieci. Główna zasada gry Bójka na słówka opiera się na popularnej zasadzie wykorzystanej w grze towarzyskiej Dobble – znajdowanie wspólnego elementu. Element rywalizacji, szybkiej reakcji, spostrzegawczości, czy będą sprzyjały nauce języka niemieckiego?

Podstawowe informacje o grze Bójka na słowka:
Wiek: 7+
Ilość graczy: 2-8
Czas gry: 10-20 minut
Mechanika: Pattern recognicion (rozpoznawanie schematów)

W skład zestawu wchodzą 103 dwustronne, usztywnione karty z przyjazną grafiką, utrzymane w żywych kolorach. Wielkość kart do 9 cm na 9 cm. W poręcznym pudełku znajdziesz również instrukcję z kilkoma propozycjami wykorzystania kart.

Karty podzielone są na te do gry (91 kart), słowniczek obrazkowy (10 kart) oraz dwie karty ze zwrotami przydatnymi podczas gier. Karty do gry pozwalają nam wybrać poziom na jakim będziemy ćwiczyć nasze słownictwo (kolor purpurowy – dla początkujących, kolor pomarańczowy – dla bardziej zaawansowanych).

Słowniczek obrazkowy – dwustronny
Zwroty przydatne w grach – dwustronne
Strona pomarańczowa – trudniejsza
Strona purpurowa – łatwiejsza

Od razu odniosłabym się do zalecanego wieku uczestników. Uważam, że i młodsze dzieci spokojnie można zaangażować w zabawę – nie widzę przeciwwskazań. I w tym momencie płynnie przejdę do pierwszej propozycji wykorzystania kart przez autorów, ponieważ nadaje sie ona idealnie dla dzieci nie umiejących jeszcze czytać:

  •  Familie (Rodzina) – oczywiście wybieramy kolor kart, czyli poziom słownictwa. Układamy karty wybranym kolorem do dołu. Jeden z graczy odkrywa jedną z nich i nazywa jeden z obrazków znajdujących się na karcie. Pozostali jak najszybciej wskazują odpowiedni obrazek i wypowiadają głośno słowo. Kto zrobi to najszybciej zabiera kartę, kto zbierze ich najwięcej wygrywa.
  • Aufwärmung (Rozgrzewka) – to kolejna propozycja. Po uprzednim wybraniu poziomu słówek wykładamy na stół dwie karty, zadaniem graczy jest jak najszybsze znalezienie wspólnych elementów obu kart. Każda para kart ma wspólny element. Może to być: obrazek+obrazek, obrazek+słówko, słówko+słówko. Komu uda się najszybciej znaleźć wspólny element, ten zabiera obydwie karty. Kto zbierze ich najwięcej – wygrywa.

  • In der Mitte (Na środku) – znowu wybieramy kolor kart, którymi będziemy grać. Na środek wykładamy jedną kartę a resztę rozdajemy między graczy. Na sygnał każdy z graczy odsłania jedną ze swoich kart i szuka wspólnego elementu z kartą na środku. Jeśli znajdzie, kładzie swoją kartę na karcie, która leży na środku. Wygrywa gracz, który najszybciej pozbędzie się wszystkich swoich kart.

 

  • Ich bin schneller (Jestem szybszy) – znowu wybieramy kolor kart, czyli poziom rozgrywki. Rozdajemy karty każdej osobie po tyle samo. Każdy gracz układa je w stos. Na znak każdy z graczy wykłada po jednej karcie. Teraz każdy szuka wspólnego elementu swojej karty z kartą innych graczy. Kto zrobi to najszybciej zabiera dwie karty, reszta kart ląduje w kartach odrzuconych. Gracz, który zdobył najwięcej kart wygrywa.

Fajna zabawa! – czasem zdarza się remis, co wtedy? Każdy z graczy wykłada jedną kartę a zwycięzcą jest ten, który pierwszy zauważy parę elementów.

Niewątpliwie gra Bójka na słówka dostarcza nam sporo emocji. Dobra zabawa i pozytywne emocje sprzyjają nauce i w sposób naturalny słówka są przez nas zapamiętywane. Bardzo pomocny jest słowniczek obrazkowy. W grze występują tylko słowa, z którymi możemy się w nim zapoznać (niemal 200 słówek), w każdym momencie możemy też do niego sięgnąć podczas gry, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Polecam grę zarówno nauczycielom, jak też każdej innej osobie, która lubi gry towarzyskie a w międzyczasie chciałaby utrwalić lub dopiero poznać trochę niemieckiego słownictwa. Nauczyciele zapewne znajdą jeszcze inne sposoby wykorzystania kart 🙂 Jako rodzic polecam grę również innym rodzicom, którzy cenią sobie dobrą zabawę ze swoimi dziećmi z elementem dydaktycznym.

Cena gry to 39,90, Wydawnictwo Edgard sprzedaje ją teraz z rabatem 20%.

Grę kupisz tutaj: Bójka na słówka – gra do nauki języka niemieckiego

    • Bójka na słówka – krótka prezentacja (filmik przygotowany przez Wydawnictwo Edgard)

    • Bójka na słówka – dłuższa prezentacja również przygotowana przez Wydawnictwo Edgard (filmik dotyczy wersji anglojęzycznej)

Viel Spaß!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram has returned invalid data.

Follow Me on Instagram