Dzisiejszy wpis kieruję przede wszystkim do nauczycieli języka niemieckiego. Rok szkolny tuż-tuż. W związku z tym dzielę się z wami moim doświadczeniem i zamieszczam tutaj moje ulubione zabawy językowe z językiem niemieckim w roli głównej. Są to zabawy, które bardzo chętnie stosuję podczas pierwszych lekcji języka niemieckiego z moimi uczniami i słuchaczami. Ich celem jest aktywowanie już nabytej wiedzy na temat języka niemieckiego oraz poznanie się wzajemne. Nie podzieliłam ich ani ze względu na poziom znajomości języka naszych uczniów, ani ze względu na ich wiek. Dlaczego? Ponieważ myślę, że każda z nich da się na tyle zmodyfikować, aby była wartościowa dla osób, które uczymy. Nadają się zarówno dla dzieci, jaki i młodzieży i dorosłych. Zabawy językowe to bardzo fajna forma pracy – szczególnie na początku, kiedy naszym celem jest powtórka materiału i poznanie się wzajemne.

Na dann los!

Pomysły dla nauczycieli na pierwsze lekcje języka niemieckiego.

Numer 1 – „Moja tablica”

Cel: powtórzenie konstrukcji pytań, aktywowanie słownictwa.
Przebieg: Wypisujemy na tablicy krótkie hasła, które dotyczą naszego życia (nauczyciela). Przykładowe – moje osobiste:-) możecie zobaczyć na obrazku powyżej. Zadaniem uczniów jest zadawanie nauczycielowi rożnego rodzaju pytań, które posłużą im do tego, aby rozszyfrować dane hasło. Np. Waren Sie schon mal in Indien?, Wohnen Sie auf dem Land? Na pytania odpowiadamy tylko za pomocą słów „Ja” lub „Nein”. Po rozszyfrowaniu każdego hasła robimy małe podsumowanie, czyli wypowiadamy prawidłowe zdania z danym hasłem. Teraz pora na uczniów. Każdy z nich otrzymuje kartkę (przynajmniej formatu A-4, mogą być kolorowe) i zapisuje na niej hasła, dotyczące jego osoby, czyli analogicznie tak, jak zrobił to nauczyciel. Ustalamy, że haseł ma być na przykład 6. Teraz role się odwracają. Na każdego z uczniów przychodzi kolej, aby odpowiadać na pytania, które zadają mu pozostali. Po odgadnięciu wszystkich haseł dany uczeń robi podsumowanie w postaci krótkiej wypowiedzi (tak jak zrobił to nauczyciel).

Numer 2 – „Alfabet”

Cel: powtórzenie alfabetu niemieckiego, aktywowanie znanego słownictwa.
Przebieg:
Na początku powtarzamy z uczniami alfabet niemiecki. Forma jest obojętna, możemy zastosować nagranie, filmik, możemy też sami wypowiadać alfabet i prosić uczniów o powtórzenie. Dzielimy uczniów na 3-5 osobowe grupy (wszystko w zależności od tego jak liczebna jest nasza grupa docelowa). Każda grupa otrzymuje kartkę i wybiera swojego przedstawiciela, który będzie „mówcą” (można zmieniać przedstawicieli w kolejnych rundach, aby każdy miał szansę zabrać głos). Numerujemy grupy. Zabawę rozpoczyna pierwszy „mówca” z grupy pierwszej. Jego zadaniem jest „mówienie” w myślach alfabetu niemieckiego, w pewnym momencie nauczyciel mówi „stop”, wtedy uczeń wypowiada literkę, która właśnie pojawiła się w jego głowie (tak jak dzieje się to w grze „Państwa-miasta”). Teraz zadaniem wszystkich grup jest zapisanie jak największej ilości wyrazów w języku niemieckim, które zaczynają się na daną literkę. Ustalamy czas, na przykład jedną minutę. Możemy również (w zależności od poziomu naszych uczniów określić, że mają to być tylko czasowniki, tylko przymiotniki albo tylko rzeczowniki). Po zakończeniu ustalonego czasu (kontroluje go nauczyciel) „mówca” odczytuje wyrazy, nauczyciel weryfikuje ich poprawność i zapisuje na tablicy, ile punktów zdobyła dana grupa. I tak kolejno przechodzimy do kolejnej rundy, „mówca” z drugiej grupy jest teraz specem od alfabetu, nauczyciel mówi „stop” …. Ilość rund jest uzależniona od poziomu naszych uczniów, oczywiście określamy już na samym początku po ilu rundach robimy podsumowanie.

Numer 3 – „Ich heiße … und ich bin …”

Cel: powtórzenie przymiotników, określających cechy charakteru i wygląd zewnętrzny.
Przebieg: Nauczyciel rozpoczyna zabawę: wypowiada zdanie, w którym przedstawia swoje imię i zamieszcza przymiotnik, który określa jego charakter lub wygląd. Utrudnieniem jest to, że przymiotnik musi rozpoczynać się taką literą, jaką rozpoczyna się jego imię. Ja powiedziałabym: Ich heiße Beata und ich bin brav :-). Teraz po kolei, każdy uczeń robi to samo (najlepiej będzie, jeśli usiądziecie w kółku – tak, aby każdy widział swoją twarz). Wszyscy po kolei wypowiadają zdanie ze swoim imieniem i cechą. Po rozegraniu takiej rundy, możemy zabawę przeprowadzić jeszcze raz w wersji trudniejszej. Prosimy każdego kolejnego ucznia o to, aby zanim przedstawi jeszcze raz siebie powtórzył wszystkie wcześniejsze zdania. Na przykład osoba (Eva), która mówi po nauczycielu (tutaj po mnie) powinna powiedzieć: Sie heißt Beata und sie ist brav. Ich heiße Eva und ich bin elegant. Każdy kolejny uczeń ma utrudnione zadanie. Ostatni najtrudniejsze 🙂 Można potem zamienić kolejność – ostatni może być pierwszym.

Numer 4 – „Ich packe meinen Koffer …”

Cel: zastosowanie rzeczowników w bierniku, aktywowanie słownictwa.
Przebieg: Siadamy w kółku. Wszyscy nasi uczniowie lub słuchacze 😉 zastanawiają się jaki przedmiot zabraliby na urlop. Zanim o tym powiedzą, ich zadaniem jest powtórzenie tego, co wymienili pozostali uczestnicy. Nauczyciel rozpoczyna grę:
Nauczyciel: Ich packe meinen Koffer und ich nehme mit: eine Sonnenbrille.
Uczeń 1: Ich packe meinen Koffer  undich nehme mit: eine Sonnenbrille und eine Badehose.
Uczeń 2: Ich packe meinen Koffer und ich nehme mit: eine Sonnenbrille, eine Badehose und ein Handtuch.
Uczeń 3: Ich packe meinen Koffer und ich nehme mit: eine Sonnenbrille, eine Badehose, ein Handtuch und eine Sonnencreme.

W momencie kiedy wszyscy uczestnicy wypowiedzą już swoje zdanie, zaczynamy znowu od pierwszej osoby, która dodaje do listy kolejny przedmiot. Osoba, która zapomniała słowo lub podała złą kolejność odpada z gry. Gramy, aż wyłonimy jednego zwycięzcę 🙂

Numer 5 – „Das bin ich”

Cel: przedstawianie się, poznanie się.
Przebieg: Do tej zabawy przygotowałam dla was już gotową kartę pracy. Wystarczy, że ją wydrukujecie i rozdacie swoim uczniom. Każdy z nich ma za zadanie wpisać swoje imię w wyznaczonym do tego miejscu i uzupełnić informacje w zdaniach, które wypisałam na kartce. Zobaczcie sami:
Karta pracy „Das bin ich”.

Pamiętaj o tym, aby nagrodzić zwycięzców małym upominkiem. Cokolwiek to będzie: plusik do oceny, czy też zdrowy cukierek na przekąskę.

Daj znać, jak u ciebie działają takie zabawy i jak je modyfikujesz. Z góry dziękuję za komentarz.

 

2 thoughts on “Pomysły na pierwsze lekcje.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram has returned invalid data.

Follow Me on Instagram