Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak przyswoić sobie słówka w języku obcym. Jak to zrobić efektywnie. Wspomnienia ze szkoły: nauczyć się słówek na pamięć. Żmudne, trudne, nudne, mało efektywne. W szkole i na kursach bywa różnie, jeśli jednak trafimy na dobrego nauczyciela, wtedy przedstawi on nam techniki uczenia się, aby rezultaty były widoczne. Ja w tym wpisie zdradzę Ci moje własne wskazówki, które na pewno zadziałają! Chcesz efektywnie uczyć się słówek w języku obcym? Przeczytaj i poznaj moich 7 wskazówek!

 • Obklej karteczkami swoje otoczenie.

  Weź do ręki karteczki i słownik, zapisz na nich w języku niemieckim nazwy sprzętów i przedmiotów, które masz w domu i naklej odpowiednio. Na lustro, na piekarnik, na okno, na krzesło, na stół. Codziennie będą one w zasięgu Twojego wzroku. Codziennie spojrzysz, codziennie zakodujesz.

 • Zmień język w swoim smartfonie na niemiecki.

  Dla większości z nas telefon jest narzędziem bardzo często wykorzystywanym w ciągu dnia. Dlaczego nie zrobić z tego użytku do nauki Ekran smartfona.języka? Intuicyjnie wykonujemy pewne czynności, szczególnie w naszym telefonie. W ten sposób szybko opanujesz na przykład takie słówka jak: die Nachrichten (wiadomości), senden (wysłać), eingeben (wprowadzić), der Rechner (kalkulator). Nawet sie nie zorientujesz, kiedy zapamiętasz wszystkie te słowa.

 

 • Lista zakupów po niemiecku. Einkaufsliste.

  Zabierz ze sobą język niemiecki na zakupy. Każdy z nas zapisuje listę zakupów dość regularnie. Dlaczego nie zacząć zapisywać produktów, które mamy do kupienia w języku niemieckim? Na pewno na początku będziesz musiał poświęcić więcej czasu na stworzenie takiej listy, część słówek możesz już znać, niektóre będziesz musiał

  Wózek na zakupy.
  Einen Schokoriegel? – Batonika?

  sprawdzić w słowniku. Nasza lista zakupów jest bardzo powtarzalna. Gwarantuję Ci, że z biegiem czasu wyeliminujesz korzystanie ze słownika, słowa pozostaną w Twojej pamięci. Ważne jest to, by uczyć się słów, których używamy, które są integralną częścią naszej rzeczywistości i codzienności. Ucz się słów, które Cię otaczają.

 

 • Oglądaj filmy z napisami.

  Jak już wcześniej wspomniałam podczas nauki słówek ważne jest angażowanie wszystkich zmysłów. Oglądając film z napisami słyszymy dane słówko i widzimy jego graficzną formę. Na potrzeby nauki słówek filmy z napisami możesz oglądać na dwa sposoby: oryginalny film w języku niemieckim z napisami w języku niemieckim lub oryginalny film w języku niemieckim z napisami w języku polskim. Napisy w języku polskim – bardzo ważne jest to, abyś nie „wyłączył się” całkowicie na to, co słyszysz. Łatwo tutaj skupić się tylko na napisach w języku polskim i wtedy nie uzyskamy pożądanego efektu. Będzie to wymagało twojego wysiłku, ale jest do osiągnięcia. Napisy w języku niemieckim – tutaj również musisz kontrolować swój mózg i naprowadzić go na dobrą drogę, czyli słuchamy i czytamy. Nie „wyłączamy się” na żadną z tych czynności.

 

 • Przeciwieństwa i wizualizacje.

  Kiedy uczysz się przymiotników zawsze zestawiaj je z wyrazem o przeciwnym Grafika - przeciwieństwa.znaczeniu. Tak jak widzisz na obrazku. Przy nauce słówek rób własne notatki, im bardziej są one Twoim własnym wymysłem, tym lepiej. Twórz swoje ilustracje, rysuj, baw się. To Twoje skojarzenia i to Tobie mają służyć. Używaj kolorów, zaznaczaj, porównuj, przeciwstawiaj. Co ważne, zaglądaj do notatek przynajmniej raz dziennie. Użyj swojej wyobraźni. Skojarzenia te powinny być bardzo żywe, nawet absurdalne, włącz swoje emocje i wszystkie zmysły.

 

 

 • Powtarzaj na głos.

  To bardzo ważne, aby ćwiczyć słowa wymawiając je na głos a nie tylko powtarzać w myślach. Znajdź chwilę na to, by wypowiadać słowa na głos.

 

 • Zacznij dzisiaj!

Jeśli zastosujesz sie do powyższych wskazówek masz moje słowo, że zauważysz postępy. Co najważniejsze będziesz uczyć się języka niemieckiego wykonując czynności, które wykonujesz codziennie. Propozycje opisane w poście wymagają od Ciebie minimalnego zaangażowania. Nie czekaj, zacznij już dziś!

 

Tutaj znajdziesz biblioteczkę moich wpisów z niemieckim słownictwem, różne tematy: Biblioteczka – słownictwo.

3 thoughts on “7 Tipps! – zacznij już dziś i chłoń słownictwo!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram has returned invalid data.

Follow Me on Instagram