Dzisiejszy wpis kieruję przede wszystkim do nauczycieli języka niemieckiego, którzy pomagają stawiać pierwsze kroki w tym języku najmłodszym – dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednocześnie zapraszam wszystkich rodziców do zapoznania się, materiały te świetnie nadają się do samodzielnej nauki w domu pod okiem rodzica.

Mowa o cyklu krótkich filmików telewizji WDR „Deutsch mit Socke”. Bohaterami odcinków są: młoda kobieta Esther i pacynka Socke, czerwona skarpetka, która pochodzi z kraju Sockenland i zaczyna dopiero poznawać nie tylko język niemiecki, lecz także otaczający ją świat. Przedstawione scenki są pełne humoru i dość burzliwe a to z racji tego, że Socke jest uparta a czasem nawet bezczelna. Esther ma jednak do niej anielską cierpliwość. Scenki wprowadzają swoich widzów w świat języka niemieckiego w naturalny sposób, taki w jaki dzieci poznają swój język ojczysty. Tytułowa Socke jest tutaj odpowiednikiem dziecka, które, jak wiadomo, pochłania słownictwo jak gąbka.

Metoda nauki dzieci poprzez zabawę z pacynką jest z pewnością wam, nauczycielom bardzo dobrze znana. Tutaj zostało to świetnie wykorzystane. Czerwona Socke wraz ze swoją przyjaciółką podróżują również po niemieckich szkołach, jak na gwiazdy przystało spotykają się ze swoimi fanami. Do Polski niestety jeszcze nie zawitali, ale nic straconego. Sprawdź, czy nie masz w szafie czerwonej skarpetki, zabierz ją na swoje zajęcia z dziećmi – oczywiście jako uzupełnienie, po obejrzeniu Deutsch mit Socke. Dzieci ją pokochają! Osobiście oglądam z moją prawie pięcioletnią córką serię i mamy przy tym świetną zabawę. Po obejrzeniu korzystamy z materiałów, które są dostępne na stronie (link poniżej), można je pobrać, wydrukować i dobrze się bawić.

W chwili obecnej do dyspozycji mamy 26 około 2 minutowych filmików między innymi na takie tematy jak:

Przedstawianie się.

 

Czynności – mycie zębów.

 

Przybory szkolne.

 

Zabawa w chowanego.

 

Kolory.

 

Tematy, jak widzisz, są nierozerwalnie związane z codziennością dzieci.

Jak już wcześniej wspomniałam do dyspozycji mamy karty pracy do wydrukowania do każdego filmu. To świetna wiadomość, jeśli chodzi o nauczycieli i uzupełnienie zajęć z cyklem Deutsch mit Socke. Dzieci będą wycinały, malowały, naklejały. Karty pracy znajdziesz tutaj Wissenspool. Dodatkowo Goethe Institut Polen opracował i udostępnia na swojej stronie plik pdf z materiałami do pierwszych trzynastu filmików. Nieoceniona pomoc dla każdego nauczyciela i rodzica. Kliknij tutaj Materiały do filmów od Goethe Institut. 

A może wykorzystujesz już na zajęciach z dziećmi filmiki „Deutsch mit Socke”? Może jako rodzić też na nie wcześniej trafiłeś? Podzielcie sie w komentarzu swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram has returned invalid data.

Follow Me on Instagram