Dziś postanowiłam zebrać moje doświadczenia i wiedzę na temat uczenia się języków obcych. Przeanalizować i wypisać moją receptę na sukces w tej kwestii. Skupię się w moim wpisie przede wszystkim na tym, co powinniśmy robić, aby samodzielnie szlifować swoją znajomość języka niemieckiego. Jeśli jesteś tutaj ze mną to myślę, że pierwszy krok masz już za sobą. Postanowienie a może dopiero pomysł: chcę nauczyć się języka niemieckiego. Zastanawiasz się jak uczyć się efektywnie języka? Zapoznaj się z moją receptą.

 

Pierwszy krokchęć.
Świetnie! Co dalej.

Drugi krok.
Cel i motywacja – odpowiedz sobie na pytanie: W jakim celu chcę opanować język niemiecki? Będzie to pomocne w tym, by skutecznie motywować się do działania. Cel zależy tylko od Ciebie: podróż do krajów niemieckojęzycznych, chęć przeczytania Fausta w oryginale lub napisania listu do kanclerz Niemiec Angeli Merkel 🙂 Jakikolwiek cel sobie obierzesz będzie on ważny i zawsze sobie o nim przypominaj.

Trzeci krok.
Czas i zaangażowanie – aby osiągnąć jakikolwiek cel potrzebujemy czasu i swojego zaangażowania. To oczywiste. Wygospodaruj ułamek dnia na naukę. Wybierz odpowiednią porę, najlepszą dla Ciebie. Poświęć na naukę 20-30 minut dziennie. Wytrwałość, pracowitość i systematyczność – to najważniejsze, nie poddawaj się. Nie kojarz nauki z przymusem, potraktuj to jak przyjemność, przecież masz swój cel i chcesz go osiągnąć! Zrelaksuj się, może nauka w wannie? 😉 Ja. jako podwójna mama, nie mam takiej możliwości z wiadomych względów, ale bardzo łatwo można też połączyć naukę z zabawą z dziećmi – o tym w innym wpisie.

Czwarty krok.
Osłuchaj się z językiem.
Słuchaj radia i telewizji w języku niemieckim. Istnieją świetne portale do nauki języka niemieckiego, mój ulubiony Deutsche Welle. Świetny portal i dostępny również w polskiej wersji językowej. Proponuje nam całą paletę ćwiczeń szlifujących język, ćwiczenia podzielone są według poziomu znajomości języka. Serdecznie polecam odwiedzenie portalu.
W żadnym wypadku nie przejmuj się tym, że nie rozumiesz wszystkiego. Osłuchaj się z językiem. Możesz tez oglądać bajki dla dzieci w języku niemieckim – to świetny początek, proste i wyraźnie zwroty szybko wpadają w pamięć. Jeśli jesteś rodzicem to: po pierwsze masz ułatwione zadanie, po drugie Twoje dziecko również skorzysta 🙂

Oprócz radia i telewizji słuchaj niemieckich piosenek. Tutaj moja lista TOP 8 ulubionych piosenek w języku niemieckim.

Piąty krok.
Nie przejmuj się błędami. Błędy, jak wiadomo od dawna, to rzecz ludzka. Szczególnie podczas nauki. Uczymy się na błędach, ważne by być świadomym tego, że popełniliśmy błąd i potrafimy go poprawić.

To bardzo ważne kwestie w planowaniu nauki. Nic trudnego. Realizuj swój plan od dzisiaj.

Pamiętaj:
1. Określ cel, to będzie Twoja motywacja!
2. Znajdź odpowiedni czas i bądź konsekwentny!
3. Słuchaj!
4. Ćwicz i nie przejmuj się błędami!

Czytaj moje artykuły, jest tutaj sporo materiałów dla samouków.

Do dzieła!

A może masz jakieś swoje sprawdzone recepty i podzielisz się nimi w komentarzu?

2 thoughts on “Moja recepta na twój sukces w nauce języka niemieckiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram has returned invalid data.

Follow Me on Instagram